Network

PaaS ve IaaS ile Azalan BT İş Yükü

PaaS ve IaaS ile Azalan BT İş Yükü

PaaS yani Platform as a service modeli, altyapı ( Fiziksel Sunucu, Veri Depolama Üniteleri,İşletim Sistemleri vb. ) ihtiyacını ortadan kaldırarak sadece uygulama yönetim tarafında yönetim yapmanızı sağlayan bir modeldir. Bu da sunucu kaynaklarının tedariği, kapasite arttırımları, bakımlar vb. gibi işlemlerle uğraşmamanızı, bir veri merkezinde size tahsis edilen sunucular üstünde kurulan işletim sistemlerini yönetmenizi sağlar.

Günümüzde çok yaygınlaşmamasına ragmen BT tarafında bu tarz yatırımların bir anda yapılmaması ve hizmetin kesintisiz, kaliteli alınması ile birlikte ilerleyen dönemlerde önemi artacak ve PaaS kullanımı yaygınlaşacaktır.

IaaS yani Infrastructure as a Service modeli olan altyapı hizmeti, bulut bilişimin en temel hizmetidir. Bu modelde sanal sunucu oluşturularak sistem yöneticilerine teslim edilir, diğer tüm işlemler sistem yöneticileri tarafından yapılarak işleyiş devam ettirilmektedir.

IaaS ile altyapı tarafında esnek bir yapıya sahip olan sistem yöneticileri, kaynak durumu gözetilmeksizin istenildiği anda sunucu kaynaklarını arttırıp azaltabilir ve esnek bir şekilde yapıyı yönetebilir.

Gelecekte veri merkezlerinin önemi artarak artık bireysel sunucu tedarikleri yapılmayacak, kalitesi ve yedekli network altyapıları bile birlikte IaaS veya PaaS servisleri sayesinde “Serverless Computing” öne çıkacaktır.

 

Yorum (1)

  1. Mckinley Sholtis
    22 Şubat 2022

    I want to to thank you for this great read!! I absolutely enjoyed every bit of it. I’ve got you saved as a favorite to look at new things you post…

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir