Network

Intent Based Networking – Cisco DNA

Intent based networking, Amaç Tabanlı Ağ İletişimi, Ağ kullanılabilirliğini arttırabilmeyi ve ağları planlamayı ve işleme koymaya yarayan bir ağ yazılımıdır.

Intent Based Networking temelinde 4 işlevi bulunmakla beraber başta Cisco tarafından duyurulmuştur.

Intent Based Networking ağ otomasyonunu ve aksiyonların uygulanmadan önce uygun yapılandırma ayarlarının yapılabilmesi adına Makine öğrenimi ve Ağ düzenleme sistemlerine de sahiptir. Bu sayede Ağ içerisindeki karmaşıklık azaltılmış ve yönetim kolaylaşmış olacaktır.

IBN’ler kuralları dizi halindeki komutlarla alır ve kuralları değerlendirerek en uygun zamanda en uygun konfigürasyonla sisteme işlemek ve düzenlemekle yükümlüdür

IBN’lerin temelde 4 çalışma prensibi bulunmaktadır,

1- Tanımlama Ve Doğrulama

2- Uygulama

3- Ağ Durumu

4- Dinamik İyileştirme

Cisco bu yapı altında DNA Center uygulamasını kullanmaya sunmuş ve mevcut ürün gamları ile entegre çalışacak şekilde uyarlamıştır.

Cisco DNA Center, network altyapısından topladığı bilgileri diğer platformlar ile paylaşarak yapıyı otomasyon ile birlikte yönetmeye başlar.

Oluşan herhangi bir sorunda algoritmaları sayesinde çözüm üretme mekanizmasından yararlanarak sorunu çözmeye çalışır, ve çözüm üretemediği noktada network admin’i bilgilendirerek rapor sunmaktadır.

Detaylı bilgi için bizlere ulaşarak sorularınızı sorabilir, demo ve PoC ortamlarında yapıyı görebilirsiniz.

info@datnes.com

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir